Madriđani žrtva trećeg čina plavo-crne bajke: Briž sa tri pobede bez primljenog gola na korak od istorije

Posle Bajera i Porta, pred Klub Brižom poklekao je i Atletiko Madrid, a kao i u susretima sa nemačkim i portugalskim predstavnikom, šampion Belgije je do celog plena stigao mirne mreže (2:0).Uz tri pobede i rasplet u preostalim susretima Grupe B, Briž je zakoračio u predvorje naredne faze i tako došao na korak od istorije. Naime, aktuelnog lidera Grupe B od plasmana u narednu fazu deli samo teorija s obzirom na to da posle tri kola ima šest bodova više od svakog rivala, te bi već u narednom kolu mogao da overi mesto među 16 najboljih timova Evrope i tako se prvi put u klupskoj istoriji plasira u osminu finala Lige šampiona.Na krilima inspirisanog Ferana Đutgle Briž je uspeo da baci na kolena tim Dijega Simeonea, potvrdi epitet najprijatnijeg iznenađenja u evropskoj eliti i neverovatan potencijal. Sjajni španski ofanzivac još jednom je potvrdio epitet kapitalnog pojačanja belgijskog šampiona i golom i asistencijom slomio dužnika još iz tinejdžerskih dana.Fudbaler ove godine kupljen za 5.000.000 evra od Barselone, režirao je vođstvo domaćina obavivši veći deo posla u 36. minutu nakon čega je uposlio Soua kojem je preostao lakši deo posla. Mladi internacionalac iz Gane nagovestio je novi trijumf Briža koji je potom strpljivo vrebao novu šansu, a ukazala se u 62. minutu. Ponovo se Đutgla našao u prvom planu, ovaj put kao egzekutor poslavši loptu koju mu je odložio Bučanan u mrežu rivala sa 12 metara.Dva gola zaostatka bila su povoda za potpunu ofanzivu Jorgandžija koje su preko Grizmana imale niz izvanrednih prilika među kojima je najbolja bila penal u 76. minutu, ali je sa bele tačke napadač Madriđana pogodio prečku.Izvanredni Španac u redovima Briža večeras je prvi put izašao na megdan Atletiku od 2018. godine i duela Čolove čete sa Sant Andreuom, matičnim klubom Đutgle, koji je pet godina čekao osvetu za poraz (0:4) u Kupu kralja. Večerašnjim učinkom golgeter šampiona Belgije stigao je do sedam pogodaka i četiri asistencije potvrdivši istovremeno ulogu lidera aktuelnog tima plavo-crnih o čijem potencijalu najbolje svedoči podatak da su sve ovosezonske golove postigli igrači mlađi od 23 godine.Bajku Briža upotpunio je rezultat u Portu gde je domaćin uz rolerkoster emocija stigao do pobede nad Bajer Leverkuzenom (2:0) i prvih bodova u grupi. Period koji je mogao da predstavlja prekretnicu za goste viđen je u završnici prvog poluvremena. Gol Mehdija Taremija poništen je zbog igranja rukom Davida Karmoa u začetku akcije, pred golom domaćina, te je tokom radovanja igrača portugalskog kluba usledio hladan tuš i poništen pogodak Iranca uz penal na drugoj strani. Jedanaesterac za Bajer izveo je Patrik Šik, ali šok koji su proživeli domaćini na Dragau nije se odrazio na Dijega Kostu koji je sačuvao mirnu mrežu.Propuštenu šansu rivala u nastavku su naplatili igrači Porta, a pobedu su golovima na asistenciju Taremija potpisali Zaidu i Galeno. Pobeda domaćina uticala je da preostala tri kluba, iza Briža, naprave krug sa po tri boda čime su igrači belgijskog kluba došli u poziciju da ih od naredne faze deli samo teorija.Uskoro opširnije…